Noże survivalowe, myśliwskie i taktyczne

Posted on

Noże towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Do dzisiaj trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez noża. Występują one praktycznie w każdej dziedzinie życia. Trudno sobie wyobrazić kuchnię bez noża. Każdy codziennie coś kroi… Otwierając paczkę, list, smarując kanapkę w pracy, przycinając tapetę czy obcinając gałęzie – używamy różnej jakości i wielkości noży. W każdym scyzoryku czy multitoolu jest kilka noży, które służą do różnych celów. Tutaj zostaną przedstawione trzy typy noży: survivalowe, myśliwskie i taktyczne.

NOŻE SURVIVALOWE

Noże survivalowe te służą do przetrwania i poradzenia sobie w różnych warunkach. Są to noże różnego typu, wielkości i jakości. Każdy kto uprawia sztukę survivalu ma kilka noży. Najprostszy nóż tego typu ma wiele zastosowań: przecięcie liny, naostrzenie kija, otwarcie puszki z jedzeniem, posmarowanie kanapki, rozdarcie materiału czy wypatroszenie złowionej ryby. Każdy podróżnik musi wybrać taki nóż, który będzie mu najbardziej odpowiadał – zakrzywiony, spiczasty, duży, mały, składany czy z głownią stałą.

NOŻE MYŚLIWSKIE

Noże myśliwskie to zupełnie inny typ noży. Służą one myśliwym głównie do oprawiania i patroszenia pozyskanej zwierzyny. Typ noża jaki wybierze myśliwy zależy od zwierzęcia na jakie się poluje. W nożu myśliwskim najważniejsze jest to aby można było go łatwo wyczyścić oraz żeby dobrze leżał w dłoni przy wykonywaniu precyzyjnych cięć. Idealny nóż myśliwski powinien być wykonany z dobrej jakości stali, która długo zachowuje swoje właściwości.

NOŻE TAKTYCZNE

Noże taktyczne to specyficzny rodzaj noży do działań bojowych służących głównie żołnierzom, najemnikom i siłom specjalnym. Nóż taktyczny musi być bardzo dobrze wyważony, aby nie sprawiał trudności w walce w ręcz. Taka broń taktyczna musi bardzo dobrze leżeć w ręku, ponieważ gdy skończy się amunicja w broni palnej to żołnierz lub najemnik może polegać tylko i wyłącznie na swoim nożu. Nóż taktyczny powinien również bardzo dobrze spisywać się w ścinaniu gałęzi i dobrze radzić sobie podczas wycinania zarośli.

Każdy kto planuje zakup noża powinien poważnie zastanowić się nad typem i przeznaczeniem takiego narzędzia. Mimo, że są noże uniwersalne to warto mieć kilka noży które są przeznaczone do wykonywania konkretnych zadań.

Obraz  HOerwin56 z  Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...