Bez noża survivalowego ani rusz

Posted on

Stała czy składana głownia?

Ilość noży survivalowych oraz ich rodzajów jest na tyle duża, że wybór odpowiedniego to naprawdę spore wyzwanie. Jak wszystko inne podczas survivalu, także nóż może być bardzo pomocny. Nie stanowi balastu dodatkowego oraz ma ratować z wyjątkowo trudnych sytuacji. Przed zakupem, powinniśmy określić bardzo jasno swoje potrzeby jak i także odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytania. Pierwszym z nich jest kwestia wyboru stałej głowni lub składanej?

Jak łatwo się domyśleć oba typu noży mają swoje zalety oraz wady. Składane noże zajmują dużo mniej miejsca. Możemy sobie je włożyć do kieszeni. Nie potrzeba także specjalnej pochwy do ich przechowywania. Sprawdzają się świetnie w sytuacjach nagłych, a do tego są dyskretne. Z kolei noże z głownią stałą są o wiele bardziej wytrzymałe. Są także bezpieczne oraz odporne na różnego rodzaju zabrudzenia, ponieważ przechowujemy je w pokrowcu. Pomimo mobilności w przypadku noży składanych, mają także swoje słabe punkty. Na pewno są nimi oś obrotu oraz także elementy, które utrzymują głownię w pozycji otwartej, czyli ograniczniki oraz blokada. Na skutek użytkowania dosyć intensywnego części te mogą się bardzo łatwo zużywać. Wybierają nóż do działań ekstremalnych sprawdzi się najlepiej nóż z głownią stałą. Jednak jeśli ma on być dodatkiem, to lepiej postawić na składany nóż.

Kolejne pytanie na które sobie musimy odpowiedzieć to kwestia długości oraz grubości głowni. Noże składane mieszczą się z reguły 7,5 a 12 centymetrów. Jest to wielkość optymalna do otrzymania funkcjonalności na najwyższym poziomie. Jednak istnieją noże z dłuższą jak i także krótszą głownią. Noże z głownią stałą są dostępne w wielkościach bardzo różnych jak i także o innych długościach. Wybór powinien być determinowany przeznaczeniem. Musimy pamiętać, że noże survivalowe z dłuższym ostrzem (https://www.specshop.pl/pol_m_Noze-247.html), mogą się stać bardziej uciążliwe jak i także niewygodne w noszeniu. Szczególnie przy długich wędrówkach.

Wybór należy tylko i wyłącznie do nas.

Obraz autorstwa Tom & Nicole Moore - Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...