Noże survivalowe, myśliwskie i taktyczne – czym się od siebie różnią?

Posted on

Noże survivalowe, myśliwskie i taktyczne mają kilka cech wspólnych.Muszą być ostre, wytrzymałe i najlepiej lekkie. Używa się ich jednak w lekko odmiennych sytuacjach, z których wynikają znaczne różnice w funkcjonalności. Zapraszamy na zwięzły poradnik po rodzajach i typach noży.

Noże taktyczne

Noże taktyczne wywodzą się bezpośrednio z tradycji wojskowej. Są potomkami sztyletów i bardziej bezpośrednio bagnetów. Nie powinno więc dziwić, że wiele z nich przypomina wyglądem właśnie te typy oręża.

Ostrza taktyczne nie muszą być wcale jednak długie, smukłe i opatrzone rękojeścią. Wojska całego świata na przestrzeni wieków korzystały z rozmaitych rodzajów broni białej. Noże taktyczne bywają krótkie i zakrzywione. Inne wręcz przypominają swoim wyglądem niewielkie maczety.

Ich podstawową cechą powinno być przecież zastosowanie bojowe. A bronić się i walczyć przecież można na nieskończoną ilość sposobów.

Noże myśliwskie

W ich wypadku głównym zastosowaniem nie jest walka ale wszelkiego rodzaju czynności dodatkowe.

Noże myśliwskie są używane przede wszystkim na biwaku. Idą w ruch, kiedy trzeba coś przeciąć, wystrugać albo pokroić produkty na słynny myśliwski bigos.

Nie muszą być gotowe do użycia od razu (więcej). Dlatego wiele z nich posiada ostrza chowane w rączce (co zdecydowanie ułatwia przechowywanie).

Trzeba też pamiętać, że pierwotnym i najbardziej podstawowym zastosowaniem noża myśliwskiego było oprawianie zwierzyny. Precyzja cięcia jest tutaj bardzo istotna – wiele z tego typu akcesoriów w dalszym ciągu posiada charakterystyczne, zadarte na czubku ostrze.

Noże survivalowe

I tutaj nasuwa się pytanie, czym właściwie noże survivalowe różnią się od taktycznych i myśliwskich? Zazwyczaj ilością tak zwanych funkcji dodatkowych.

Tego typu ostrza posiadają dużą ilość bajerów i urozmaiceń. Kompas w głowicy, krzesiwo, niekiedy nawet cały przybornik ukryty w rączce.

Jedną z najbardziej pożądanych i charakterystycznych funkcji noża survivalowego jest jednak otwór na smycz. Pozwala ona na przeciągnięcie linki i łatwiejsze mocowanie oręża jako grotu włóczni.

Zdjęcie autorstwa Michal Renčo z  Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...