Noże survivalowe, myśliwskie i taktyczne mają kilka cech wspólnych.Muszą być ostre, wytrzymałe i najlepiej lekkie. Używa się ich jednak w lekko odmiennych sytuacjach, z których wynikają znaczne różnice w funkcjonalności. Zapraszamy na zwięzły poradnik po rodzajach i typach noży.
Noże taktyczne
Noże taktyczne wywodzą się bezpośrednio z tradycji wojskowej. Są potomkami sztyletów i bardziej bezpośrednio bagnetów. Nie powinno więc dziwić, że wiele z nich przypomina wyglądem właśnie te typy oręża.
Ostrza taktyczne nie muszą być wcale jednak długie, smukłe i opatrzone rękojeścią. Wojska całego świata na przestrzeni wieków korzystały z rozmaitych rodzajów broni białej. Noże taktyczne bywają krótkie i zakrzywione. Inne wręcz przypominają swoim wyglądem niewielkie maczety.
Ich podstawową cechą powinno być przecież zastosowanie bojowe. A bronić się i walczyć przecież można na nieskończoną ilość sposobów.
Noże myśliwskie
W ich wypadku głównym zastosowaniem nie jest walka ale wszelkiego rodzaju czynności dodatkowe.
Noże myśliwskie są używane przede wszystkim na biwaku. Idą w ruch, kiedy trzeba coś przeciąć, wystrugać albo pokroić produkty na słynny myśliwski bigos.
Nie muszą być gotowe do użycia od razu (więcej). Dlatego wiele z nich posiada ostrza chowane w rączce (co zdecydowanie ułatwia przechowywanie).
Trzeba też pamiętać, że pierwotnym i najbardziej podstawowym zastosowaniem noża myśliwskiego było oprawianie zwierzyny. Precyzja cięcia jest tutaj bardzo istotna – wiele z tego typu akcesoriów w dalszym ciągu posiada charakterystyczne, zadarte na czubku ostrze.
Noże survivalowe
I tutaj nasuwa się pytanie, czym właściwie noże survivalowe różnią się od taktycznych i myśliwskich? Zazwyczaj ilością tak zwanych funkcji dodatkowych.
Tego typu ostrza posiadają dużą ilość bajerów i urozmaiceń. Kompas w głowicy, krzesiwo, niekiedy nawet cały przybornik ukryty w rączce.
Jedną z najbardziej pożądanych i charakterystycznych funkcji noża survivalowego jest jednak otwór na smycz. Pozwala ona na przeciągnięcie linki i łatwiejsze mocowanie oręża jako grotu włóczni.
Zdjęcie autorstwa Michal Renčo z Pixabay