Siły specjalne

Posted on

Siły specjalne – jakich noży używają?

Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Special Air Service. Navy SEALs (więcej tutaj). To elita działająca w sytuacjach, które wymagają najlepszych komandosów na świecie. I muszą wiedzieć, że ich sprzęt poradzi sobie ze wszystkim, na co napotkają.

Ich sprzęt jest jednym z najbardziej optymalnych do wypełniania zadać. A broń biała? Zwykłe, dostępne powszechnie noże survivalowe ze strony www.specshop.pl, myśliwskie i taktyczne chciałyby znaleźć się w pochwach tych komandosów. Lub pokrowcach, jeśli są kobietami.

Ari B’Lilah – YAMAM (Izrael)

Kiedy izraelskie siły antyterrorystyczne udzieliły komukolwiek opinii na temat tego noża, prawdopodobnie delikwent skończył z jednym wbitym w ciało. Nikt nie potrafi zweryfikować tych doniesień i nie trudno zgadnąć dlaczego. Ari B’Lilah został stworzony przy pomocy Yamama, grupy, która zajmuje się wszystkim, od ratowania zakładników działania zespołu SWAT i tajne operacje. Wnieśli swój wkład w opracowanie noża, który łączyłby skuteczność z praktycznością. A oni naprawdę maja co robić.

Odpowiednik cywilny: skrajnie niedostępny.

Fairbairn-Sykes Special – Air Service (Wielka Brytania)

Prosty i używany od dziesięcioleci. Może nie jest przebojowy, ale jest legendarny. Po raz pierwszy użyty w czasie II wojny światowej, został przydzielony członkom brytyjskiego SAS. Fairbairn-Sykes okazał się tak skutecznym nożem bojowym, że Stany Zjednoczone próbowały wyprodukować własną wersję dla OSS, prekursora CIA. Tym bardziej zasługuje na uznanie. Nóż, nie CIA.

Odpowiednik cywilny: 85 USD.

Karambit – Joint Task Force 2 (Kanada)

Polowali na serbskich snajperów. W 2004 roku Stany Zjednoczone przekazały im Presidential Unit Citation, najwyższe amerykańskie odznaczenie wojskowe. Strzegli VIP-ów za granicą. Mimo to niewiele wiadomo o tej kanadyjskiej formacji do zadań specjalnych, zajmującej się zwalczaniem terroryzmu. Większość ich misji jest tajna. Wiadomo tylko, że są dobrzy w tym, co robią. Niepotwierdzone informacje donoszą, że niektórzy z nich lubią używać karambitów (lub dwóch) w walce. Broń tak stara, że nie ma pewności skąd pochodzi. Nóż jest szczególnie przydatny do samoobrony – chwyt jest tak dobrze dopasowany do dłoni, że trudno jest rozbroić osobę, która go trzyma. A co, gdy trzyma dwa?

Odpowiednik cywilny: 250 USD.

Kukri – Brygada Gurkhas (Nepal)

Ta wielowiekowa broń jest tradycyjnie związana z Brygadą Gurkhów od dekad. Unikalna konstrukcja kukri pozwala użytkownikom jednocześnie ciąć i siekać przeciwnika, zadając jak największe obrażenia szybko i dokładnie. To nóż, którego używają ci, z którymi lepiej nie zadzierać. Gurkhas składają się z nepalskich żołnierzy służących armii brytyjskiej, którzy każdego roku przyznają zaledwie 200 stanowisk spośród około 25 000 kandydatów.

Odpowiednik cywilny: 50 USD.

Glauca B1 – GIGN (Francja)

Dla jednostki antyterrorystycznej prostota nie zawsze jest dobra. Napotkasz nieoczekiwane sytuacje i jeśli nie jesteś w stanie znaleźć rozwiązania w stylu MacGyvera w ciągu kilku minut, będziesz potrzebować narzędzi, które należy wykorzystać w różny sposób. Dlatego GIGN, francuska grupa do zadań specjalnych zajmująca się sytuacjami terrorystycznymi i zakładnikami, współpracowała z Extrema Ratio nad zaprojektowaniem Glauca B1. Wraz z niestandardowym ostrzem nóż zawiera plastikowy przecinak do kajdanek i zbijak do szyb. To wielofunkcyjne narzędzie twardzieli z Francji. Albo twardzieli, mimo że z Francji.

Odpowiednik cywilny: 390 USD.

Ka-Bar – Marine Corps (USA)

Klasyczna amerykańska broń, Ka-Bar ujawnia, czego siły specjalne zwykle oczekują od swoich ostrzy. Ka-Bar powstał, gdy żołnierze piechoty morskiej podczas II wojny światowej stwierdzili, że noże, które otrzymali, nie spełniały ich zapotrzebowań. Nawet gdy nadawały się do walki, nie wykonywały swojej pracy jako narzędzia. W rzeczywistości siły specjalne używają ostrzy do wielu celów, nie tylko do walki. Ka-Bar został zaprojektowany, aby zachować śmiercionośne elementy poprzedniej broni, jednocześnie działając jako przecinak drutu, otwieracz do skrzynek i kilka innych użytecznych funkcji.

Odpowiednik cywilny: 60 USD.

Nóż balistyczny – Specnaz (Rosja)

Nóż, który wystrzeliwuje ostrze szybkie jak pocisk? Nic dziwnego, że noże balistyczne są zakazane do użytku niemilitarnego w kilku krajach. Jednak dla żołnierzy ta broń jest używana głównie do akcji wymagającej szybkości. Zostały one po raz pierwszy opracowane dla Specnazu, rosyjskich sił specjalnych, których działania na misjach wywiadowczych wymagały broni mogącej szybko i cicho wyeliminować wroga.

Cywilny odpowiednik: Niezupełnie legalny.

Ontario MK 3 Navy – Navy SEALs (USA)

Standardowe wyposażenie jednostki. Z ponad 15-centymetrowym ostrzem ze stali nierdzewnej jest to świetnie urządzenie dla tej elitarnej grupy. Chociaż wielu SEAL-ów decyduje się również na noszenie własnego wybranego noża, to jest to ten, który wszyscy otrzymują – niezawodny element wyposażenia, który wykonuje swoją pracę bez wchodzenia w drogę.

Odpowiednik cywilny: 80 USD.

Strider SMF – Marine Corps Special Operations Command Detachment One (USA)

Det One został utworzony w 2003 roku do walki w wojnie z terroryzmem. Zdecydowano wtedy, że nowa jednostka potrzebuje nowego nożna. Gdy przejrzano dostępne noże survivalowe, myśliwskie i taktyczne, w rezultacie powstał Strider SMF, kompaktowy składany nóż z tytanową ramą. Konstrukcja gwarantuje, że nóż poradzi sobie nie tylko w ciężkich warunkach, ale i wytrzyma próbę czasu.

Odpowiednik cywilny: 570 USD.

WING-Tactic – GIGN (Francja)

GIGN nie używa wyłącznie noży, takich jak Glauca B1. Pracowali także z Wildsteer Intervention Group nad WING-Tactic, prawie 28-centymetrowym nożem, który przyda się do prostszych zadań. Jeśli jest się elitarnym komandosem, sprzęt musi być przydatny, gdy go potrzeba, i ledwo zauważalny, gdy nie. Ten nóż równoważy te wymagania.

Odpowiednik cywilny: 330 USD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...