Jak ostrzyć noże survivalowe, myśliwskie i taktyczne, aby zmaksymalizować ich ostrość?

Posted on

Wielu myśliwych, surwiwalowców i żołnierzy często używają swoich noży. Są po prostu praktyczne i mają masę zastosowań od oprawiania zwierząt i krojenia mięsa po rozszczepianie drewna, kopanie oraz pierwszą pomoc aż po przecinanie węzłów, siatek czy drutów.

Wszystkie noże, choć bardzo poręczne, mają wspólny problem; ostrza bardzo łatwo się tępią. Nie ma znaczenia czy będą to myśliwskie z najwyższej półki jak Boker Optima Night Hunter (ok. 750 zł), LionSteel M5 G10 Satin czy surwiwalowe cudeńka pokroju Mikov Storm N690 Black (ponad 1500 zł) albo Hydra Knives Casus Belli (1000 zł). Nawet najlepsze noże survivalowe, myśliwskie i taktyczne nie gwarantują pewności, że zachowają swoją ostrość przez długi czas. – Dobry nóż to podstawa. Jeśli miałoby się wziąć na wyprawę w nieznane tylko jeden element wyposażenia, byłby to nóż. Jest takie stare porzekadło: nosisz nóż, ocalisz życie – uważa Bear Grylls, podkreślając, że bezpieczny nóż to ostry nóż.

Z tego powodu wielu zawodowców często ostrzy swoje noże myśliwskie i survivalowe specjalną ostrzarką do noży. Nie jest jednak to zalecane przez producentów noży. Może to trwale uszkodzić krawędź tnącą ostrza. W domu istnieją łatwe sposoby naostrzenia noża, bez obawy o ich trwałe uszkodzenie.

Poznaj swój sprzęt

Aby naostrzyć nóż, potrzebne będą osełka lub kamień diamentowy albo pręt do ostrzenia. Dodatkowo olej mineralny lub dowolny inny smar. Wiadomo, że w warunkach surwiwalu tych rzeczy może zabraknąć, ale można użyć zamienników. To nie problem. Wszystko nadaje się do naostrzenia noża, o ile zapewnia odrobinę tarcia. Za improwizowaną ostrzarkę może robić mokry, gładki kamień.

Przed rozpoczęciem ostrzenia, rozsądniej jest poeksperymentować ze starym, zardzewiałym nożem. Ostrzenie noża pod niewłaściwym kątem może uszkodzić nóż, dlatego doświadczeni zawodowcy zalecają ostrzenie starego noża przed naostrzeniem głównego.

Odpowiedni kąt

Bardzo ważne jest utrzymywanie stałego kąta ostrzenia noża. Jeśli nie będzie w miarę stały, ostatecznym wynikiem ostrzenia będzie niejednolite cięcie. Podczas ostrzenia należy z osełką utrzymywać stały kąt od 13 do 16 stopni.

Nasmaruj kamień do ostrzenia

Kamień ostrzący należy najpierw namoczyć w wodzie na około 30-45 minut. Po wyjęciu nakłada się niewielką ilość oleju. Na osełkę, kamień diamentowy lub pręt do ostrzenia można użyć oleju mineralnego lub oleju do ostrzenia. Ułatwi to proces przesuwania noża po powierzchni kamienia do ostrzenia. Zmniejszy to również liczbę utrzymujących się wiórków metalowych. Niektóre kamienie do ostrzenia, takie jak węglik krzemu, są przeznaczone do użytku, gdy są suche lub mokre, ale ulegają uszkodzeniu po nałożeniu na nie oleju.

Ostrzenie krawędzi tnącej

Noże survivalowe, myśliwskie i taktyczne należy trzymać pod kątem. Należy przesuwać ostrze po osełce lub kamieniu małymi kolistymi ruchami. Najpierw warto zacząć od bardziej szorstkiej części osełki, a potem można ostrzyć krawędź gładszą stroną osełki, aby zapewnić delikatniejsze wykończenie. Kiedy skończy się z jedną stroną noża, można zacząć drugą aż uzyska się gładkie wykończenie.

Ostrzenie ząbkowanych ostrzy

Ząbkowane ostrza to jedna z głównych cech odróżniających noże survivalowe, myśliwskie i taktyczne od zwykłego noża. Te ząbkowane ostrza mogą dłużej zachowywać ostrość niż krawędzie tnące, ale ich ostrzenie może być trudniejsze. Aby naostrzyć ząbkowane ostrza, należy użyć pręta do ostrzenia. Utrzymując kąt, należy powoli wcierać nóż w pręt aż uzyska się gładkie wykończenie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Praca z nożami może spowodować rany, jeśli nie będzie się wystarczająco ostrożnym. Warto podjąć dodatkowe środki ostrożności:

  • nosić rękawice ochronne odporne na przecięcie,
  • ostrożnie obchodzić się z nożem, nawet jeśli nie ma ostrości,
  • dzieci i noże to głupi pomysł, nie?
  • ostrzyć powoli i się nie spieszyć.

Nie ma znaczenia, czy ma się nóż myśliwski ze stali damsceńskiej Albainox, Hubertus Nicker Hirschhorn, taktycznego Ka-Bara 1215, czy nóż do rzucania Cold Steel Shanghai Shadow. Nigdy nie można mieć pewności, że zachowają one swoją ostrość przez pewien czas. Nawet najlepsze noże survivalowe, myśliwskie i taktyczne mogą stracić ostrość. – Nie czekaj, aż nóż się stępi. Ostrz go często i po trochu. Nie będzie przesadą poświęcić kilka sekund na podostrzenie go przy każdym użyciu – uważa Bear Grylls. I ma rację.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...