Wybór noża – taktyczny, myśliwski a może survivalowy?

Posted on

Dla bardziej doświadczonych zarówno w górskich jak i leśnych wędrówkach survivalistów wybór odpowiedniego noża będzie dość oczywisty. Wiedzą oni, bowiem czego spodziewać się po danej konstrukcji oraz w jakich warunkach, jaki nóż sprawdzi się najlepiej. Jednak, jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z tego typu aktywnością warto poznać podstawowe wady i zalety oraz krótka charakterystykę poszczególnych noży. Do najpopularniejszych rodzajów należą noże survivalowe, myśliwskie i taktyczne (takie jak te np.: https://www.specshop.pl/pol_m_Noze-247.html).

Noże survivalowe, czyli największa wszechstronność

Tego typu konstrukcje starają się być jak najbardziej wielofunkcyjne. Dobre noże survivalowe służyć powinny, jako uniwersalne narzędzie podczas wędrówki. Równie łatwo powinno się nimi ciąć i piłować, co otwierać puszki, wyrąbywać małe drzewa oraz wbijać kotwy namiotu w podłoże. Niektóre z noży tego typu posiadają również wolną przestrzeń w rękojeści, w której znaleźć możemy akcesoria takie jak sznurki, kompasy czy zapałki sztormowe. Nieznacznie zmniejsza to ich wytrzymałość jednak zastosowanie znajdujących się tam akcesoriów w pełni rekompensuje tą wadę.

Noże do polowań

Noże myśliwskie charakteryzują się skróconym ostrzem, które powinno być zarazem lekkie, poręczne  oraz ostre. Istotna jest w nim jakość wykonania oraz pewność uchwytu. Noże myśliwskie wykonane są zazwyczaj z wysokiej jakości stali nierdzewnej, często posiadają także dodatkowo zdobioną drewnianą rękojeść imitującą poroże albo inne elementy zwierzęce.

 Noże taktyczne – wykorzystywane również przez profesjonalistów

Noże taktyczne, to kategoria noży, do której należą konstrukcje proste oraz skuteczna także w środowisku częściowo bojowym. Wykorzystują je nie tylko żołnierze walczący w zwarciu, ale także służby ratownicze zarówno w Polsce jak i na świecie. Korzystają z nich zarówno strażacy jak i żandarmeria czy straż graniczna. Są to konstrukcje niezawodne i niezwykle uniwersalne. W grupie tej znajdziemy także dość specyficzne konstrukcje przeznaczone dla konkretnych użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...