Charakterystyka noży survivalowych, myśliwskich i taktycznych

Posted on

Nóż jest znany od setek tysięcy lat, a dziś jest tak samo niezbędny, jak zawsze. Od polowań i wędkarstwa po walkę, noże są kluczowym narzędziem w wielu różnych sytuacjach. Jednak przy tak wielu różnych typach noży dostępnych obecnie na rynku może być trudno określić, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie. W zależności od planowanego zastosowania, przy zakupie kolejnego noża należy wziąć pod uwagę typ ostrza, materiał i pochewkę. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka różnych typów noży. Jednak w tym artykule skupimy się na trzech głównych kategoriach: noże survivalowe, myśliwskie i taktyczne. Są to trzy najczęstsze rodzaje noży, na które można się natknąć podczas poszukiwań w Internecie lub w sklepie sportowym.

Charakterystyka noży

Pierwszą rzeczą, jaką należy wiedzieć o nożach, jest to, że te, które nazywamy „nożami przetrwania”, „nożami myśliwskimi” i „nożami taktycznymi”, różnią się od noży kupowanych w sklepie spożywczym. Są one ostrzejsze, mocniejsze i lepiej wyważone.

Noże survivalowe to noże, które są przeznaczone do użycia w sytuacjach awaryjnych, kiedy trzeba zbudować schronienie, rozpalić ogień lub przetworzyć zwierzynę. Najpopularniejsze materiały do produkcji noży survivalowych to stal nierdzewna, stal węglowa lub stal narzędziowa. Stal węglowa lepiej trzyma krawędź, ale koroduje, więc wymaga więcej konserwacji; stal nierdzewna gorzej trzyma krawędź, ale nie rdzewieje tak łatwo. Stal narzędziowa jest dobrym połączeniem tych dwóch rodzajów stali.

Noże myśliwskie to noże, które są przeznaczone do skórowania, czyszczenia i opatrywania zwierząt łownych. Mają różne rodzaje ostrzy w zależności od przeznaczenia, np. do skórowania, oskórowania, patroszenia lub rzeźnictwa.     Noże myśliwskie mają dłuższe ostrza niż noże survivalowe i prawie zawsze są wykonane ze stali nierdzewnej lub wysokowęglowej; zwykle mają haki do patroszenia lub ostrza z podobnymi do piły zębami na grzbiecie, które pomagają otworzyć tuszę zwierzyny. Noże myśliwskie są dostępne w różnych kształtach, rozmiarach i z różnymi stylami rękojeści.

Noże taktyczne to noże, które zostały pierwotnie zaprojektowane z myślą o personelu wojskowym. Są mniejsze niż tradycyjne noże myśliwskie, a ich konstrukcja ma być prosta, ale skuteczna. Rękojeść jest zazwyczaj wykonana z gumy lub tworzywa sztucznego, a ostrze ma ząbkowania ułatwiające otwieranie linek spadochronowych lub przecinanie innych twardych materiałów, oraz umożliwia sprawne przeprowadzanie akcji ratunkowych i innych trudnych zadań.  Noże te są przeznaczone do noszenia przy pasku, aby w razie potrzeby można było szybko do nich sięgnąć.

Cechy, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie noża

Pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć przy zakupie noża, jest to, do czego ma on służyć. Nóż używany do krojenia mięsa różni się od tego, którego używa się do zdejmowania skóry. Jeśli chcesz nóż tylko do celów survivalowych, myśliwskich lub taktycznych, najważniejsze jest, aby był łatwy do przenoszenia i łatwy w użyciu. Główne cechy dobrego noża survivalowego, myśliwskiego lub taktycznego to rozmiar, waga i wytrzymałość. Nóż, który jest zbyt ciężki lub zbyt cienki może być trudny w użyciu, zwłaszcza jeśli jesteś już zmęczony noszeniem swojego sprzętu. Nóż, który jest wykonany z mocnego materiału, takiego jak stal, wytrzyma dłużej niż taki, który nie jest z niej wykonany.

Inne rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie noża survivalowego, myśliwskiego lub taktycznego to:

  • Rozmiar: Małe ostrze będzie pomocne, jeśli chcesz go używać jako siekiery.
  • Waga: Cięższe ostrze może być łatwiejsze do cięcia, ale trudniejsze do przenoszenia.
  • Wytrzymałość: Mocniejsze materiały, takie jak stal nierdzewna, wytrzymają dłużej niż inne rodzaje metalu. Ważne jest również, aby trzonek nie złamał się na pół po upuszczeniu go z wysokości ponad głową na betonową podłogę (co zdarza się częściej, niż mogłoby się wydawać!).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...