Dobre noże myśliwskie i taktyczne

Posted on

Zanim wybierzesz nóż dla siebie, odpowiedz sobie na pytanie, do czego nóż będzie używany. Zależnie od jego przeznaczenia, a nawet sposobu w jaki będzie noszony, możesz z dużą precyzją określić, jakiej powinien być wielkości, o jakim kształcie i funkcjonalności.

Określ też, w jaki sposób nóż będzie ostrzony. To zawęzi poszukiwania i pozwoli się skupić na tych nożach, które spełnią Twoje oczekiwania.

Noże myśliwskie

Wyważone z przewagą na rękojeść, o niezbyt dużej głowni, przeznaczone są do oprawiania upolowanej zwierzyny, jednak z powodzeniem mogą służyć innym pracom związanym z przygotowaniem posiłku. Dobry nóż myśliwski powinien bez problemu ciąć nie tylko mięso ale również gałęzie. Zatem nie powinien mieć zbyt małej głowni. Składane noże myśliwskie przeznaczone są raczej do okazjonalnego użytku. Naostrzenie kija leszczynowego, grzybobranie czy patroszenie samodzielnie złowionych ryb to prace, z którymi taki nóż sobie doskonale poradzi. Warto wtedy rozważyć zabranie ze sobą noża z ząbkowaną krawędzią. Jeżeli planujesz poważniejszą wyprawę, lepiej wybrać nóż ze stałą głownią.

Noże taktyczne

Pierwotnie przeznaczone do atakowania i obrony, dzisiaj mają o wiele szersze zastosowanie. Najbardziej kojarzone są z wyposażeniem służb mundurowych, stanowiąc element ich wyposażenia. Mechanizm sprężynowy w składanych nożach taktycznych jest wytrzymały w porównaniu do innych, mniej wyspecjalizowanych rodzajów noży. Składane noże taktyczne łatwiej jest ukryć i przenosić. Noże taktyczne mają swoich zwolenników wśród kolekcjonerów i pasjonatów militariów, pomimo że ich wygląd jest mniej spektakularny, a jakość skupia się na niezawodności.

Handmade

Jeżeli masz odpowiednie narzędzia i materiały, możesz wykonać nóż survivalowy samodzielnie. Wtedy to ty decydujesz o rodzaju i kształcie głowni, sposobie osadzenia w rękojeści, materiale z którego wykonana jest rękojeść, długości ostrza i przeznaczeniu noża. Jednak zanim zabierzesz taki nóż na wyprawę, upewnij się że nie wygnie się, nie złamie ani nie stępi po kilku użyciach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...